לוגו בריאות פלוס מהטבע

צירופי מזון שכדאי להימנע מהם

 צירופי מזון שכדאי להימנע מהם

דרך קלה להבנת עיקרון צירופי המזון הוא הזמן הנדרש לעיכולו. מזונות מסוימים דורשים זמן רב יותר לעיכול, אחרים נעים במערכת העיכול במהירות יחסית. כאשר משלבים מזונות עם זמני עיכול שונים העיכול לא יהיה יעיל.

צירופי מזון שכדאי להימנע מהם

1.פירות עם או אחרי הארוחה

למה?

פירות מתעכלים מהר במערכת העיכול. כאשר אנו משלבים פירות עם מאכלים אשר לוקח להם הרבה זמן להתעכל כמו בשר, דגנים, או אפילו פירות עם מעט נוזלים כמו בננה, פירות יבשים ואבוקדו – הם נשארים זמן רב יותר בקיבה ומתחיל תהליך של התססה, מפני שפירות פועלים כמו סוכרים. לכן, יש לאכול פירות לבד.

 

במקום

אכלו פירות 30 עד 60 דקות לפני הארוחה. כאשר אוכלים פירות על בטן ריקה לפני הארוחה, היא מכינה את מערכת העיכול לארוחה הקרובה. מים שוטפים ומרווים את דרכי העיכול, הסיבים מסייעים בניקויים, האנזימים מפעילים את התהליך הכימיקלי של מערכת העיכול. לכן, אכילת פירות לפני הארוחה תורמת לספיגת הרכיבים התזונתיים של הארוחה.  לאחר הארוחה, הקפידו לחכות לפחות 3 שעות לפני אכילת הפירות.

 

2.חלבון מהחי ועמילן

למה

אם משלבים חלבון מן החי ופחמימות, כמו לדוגמה חלבון מהחי ולחם, מיצי הקיבה השונים יבטלו את יעילותו של אחד על השני. החלבון ירקיב והפחמימות יתססו. התוצאה תהיה גזים רבים במערכת העיכול.

 

במקום

שלבו חלבון או עמילן עם ירקות שאינם עמילנים. אם אתם משלבים חלבון מן החי ועמילן, הוסיפו ירקות ירוקים כדי להפחית את ההשפעה השלילית.

 

3.שומן עם מזונות לא נכונים

למה

השומן זקוק למלחי מרה וכיס המרה לפירוקו, ערבובם עם כימיקלים אחרים עלולה להוביל למצוקה במערכת העיכול. לדוגמה, כמויות גדולות של שומן וחלבון מאטים את תהליך העיכול.

 

במקום

איכלו כמויות קטנות של שומן, במיוחד שמן זית או שמן קוקוס, כאשר מבשלים ירקות, דגנים וחלבונים. בנוסף, יש לשלב אכילת ירקות ירוקים כאשר צורכים שומנים.

 

4.נוזלים וארוחות

למה

מים עוברים דרך הקיבה תוך 10 דקות, למיץ לוקח בין 15 ל-30 דקות. כל נוזל בקיבה מדללים את האנזימים שגופנו צריך כדי לעכל חלבונים, פחמימות ושומנים.

 

במקום

שתו מים כ-10 דקות לפני שאתם מתחילים לאכול. לאחר האכילה, חכו כשעה לפני שתיית הנוזלים או אפילו יותר לאחר ארוחות כבדות יותר.

5.שילוב שני מקורות עשירים בחלבון

למה

צריכה מרוכזת של חלבון דורשת זמן רב של עיכול, היא גורמת לעבודה מפרכת של מערכת העיכול וגוזלת המון אנרגיה מהגוף. יש להימנע ככל האפשר משילובים מרוכזי חלבון כמו בשר ודגים, נקניק וביצים וכדומה.

 

במקום

הכי טוב לאכול את הבשר בחלק האחרון של הארוחה. החלק הראשון צריך להיות מורכב מירקות, והבשר בחלק האחרון, מאחר ומיצי הקיבה והאנזימים פועלים בשיאם. מומלץ להוסיף ירקות המכילים כמות גדולה של נוזלים כמו בצל, כרובית, ברוקולי וחסה.